Jak działa laweta do transportu niskich aut?

Sierpień 14, 2023

Samochody sportowe mają fantastyczne osiągi i znakomicie trzymają się drogi. Swoje właściwości zawdzięczają różnym rozwiązaniom technicznym, lecz jednym z istotniejszych jest sztywne i mocno obniżone zawieszenie. Ogranicza ono ilość powietrza wpadającego pod podwozie, a tym samym zmniejsza opory oraz poprawia siłę, z jaką wóz jest dociskany do jezdni. Ma to jednak również swoje wady, ponieważ uniemożliwia pokonywanie większych nierówności i wjeżdżanie na pochyłości. Będzie też kłopotliwe, kiedy niezbędne okaże się przewiezienie samochodu na platformie. Rozwiązaniem bywa skorzystanie ze specjalnej autolawety do transportu niskich aut. Przekonajmy się, co sprawia największe problemy oraz sprawdźmy, jak są one przystosowane do swoich zadań.

Jaka jest specyfika niskich samochodów?

Odległość między podwoziem samochodu a jezdnią jest w autach sportowych niezbyt duża, co poprawia ich właściwości jezdne, ale także sprawia, że mają one problemy z pokonywaniem zjazdów i podjazdów, a także przejeżdżaniem przez nierówności czy progi zwalniające. Sytuację pogarsza dodatkowo znaczna odległość między osiami, która ogranicza kąt rampowy, a długie zwisy z przodu i z tyłu, a więc dystanse między końcem pojazdu a osiami, czyli kąt natarcia oraz zejścia niekorzystnie wpływają na to, jakie nachylenie podłoża pozwoli na uniknięcie uszkodzeń.

Jak wprowadzać niskie auta na platformę?

Przewóz niskich sportowych aut na lawecie wymaga zadbania o to, by podczas wciągania i sprowadzania z platformy nie uległy one uszkodzeniu. W tym celu stosuje się zwykle dwa uzupełniające się rozwiązania – specjalne zawieszenie pneumatyczne, które pozwala na obniżenie wysokości tylnej części platformy autolawety oraz znacznie wydłużone najazdy, które zmniejszają różnice w kącie nachylenia podłoża, jaką musi pokonać transportowany pojazd.

Wróć