Blog

Czym różni się laweta od autolawety?

Maj 24, 2022

Przewóz pojazdu, który nie może poruszać się „o własnych siłach” po drodze publicznej lub takiego, którego samodzielna jazda nie jest wskazana np. z uwagi na wysoką wartość czy ryzyko uszkodzenia, wiąże się z koniecznością skorzystania z odpowiedniego urządzenia transportowego. Rozwiązaniem, które okazuje się w takich przypadkach niezastąpione, jest właściwie dobrany autotransporter nazywany także autolawetą lub lawetą, określany niekiedy również jako platforma. Choć zdarza się, że „autolaweta” i „laweta” są w języku potocznym stosowane zamiennie, to warto pamiętać, że znacznie się one od siebie różnią.

Więcej

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanej lawety?

Marzec 29, 2022

Zakup używanej lawety to dla wielu firm najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Brak konieczności inwestowania dużych środków jest argumentem nie do przebicia. Z drugiej strony zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Wynika ono z nieznajomości jego stanu technicznego.

Więcej

Jak prawidłowo mocować auta na lawecie?

Luty 28, 2022

Transport pojazdu na lawecie to operacja, która wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad. Dotyczą one zarówno wciągania pojazdu na lawetę, jak i zamocowania go na czas przejazdu do punktu docelowego. Każda z czynności wymaga skupienia i precyzji działania. Najmniejszy błąd może skutkować przypadkowym uszkodzeniem pojazdu, co jest szczególnie dotkliwe w przypadku aut o dużej wartości.

Więcej

Kto i w jakich okolicznościach może holować lawetę?

Styczeń 10, 2022

Holowanie lawety to czynność, która wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także odpowiednich uprawnień. Nie w każdym przypadku wystarczy do tego prawo jazdy kategorii B. Głównym kryterium jest w tym przypadku całkowita masa lawety oraz holowanego pojazdu. W przygotowanym artykule omówimy szczegółowo, kto i w jakich okolicznościach może bezpiecznie holować lawetę.

Więcej

Z jaką prędkością dozwolone jest holowanie auta?

Grudzień 14, 2021

W teorii każdy kierowca doskonale wie, na czym polega holowanie pojazdu. W praktyce ta wiedza jest z reguły na podstawowym poziomie. Tymczasem holowanie pojazdu to bardzo wymagające i niebezpieczne zadanie. Jego nieumiejętne przeprowadzenie może stworzyć duże niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego podczas holowania pojazdu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Więcej

Jakie należy mieć uprawnienia do holowania aut?

Listopad 16, 2021

Holowanie pojazdów na lawecie lub autolawecie wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień. Nie w każdym przypadku będą one takie same. Laweta i autolaweta to konstrukcje, które różnią się od siebie w zasadniczy sposób. Ich prowadzenie wymaga nieco innych kompetencji potwierdzonych stosownymi uprawnieniami. W obrębie każdego z wymienionych typów możemy wyróżnić różne warianty. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Więcej