Jak bezpiecznie przewozić auta zabytkowe?

Wrzesień 8, 2023

Przewożenie pojazdów, które nie mogą lub nie powinny przemieszczać się „na własnych kołach”, wymaga skorzystania z odpowiedniej lawety, która będzie dostosowana do charakterystyki wiezionego auta. W grę może tu wchodzić np. dopasowanie do mocno obniżonego zawieszenia w przypadku wozów sportowych czy ochrona przed uszkodzeniami karoserii bądź ciekawstwem gapiów, jeżeli wieziony ma być samochód ekskluzywny. Specjalne traktowanie okaże się konieczne również wówczas, gdy transportowane będą pojazdy zabytkowe, które mają nie tylko wysoką wartość materialną, ale też niejednokrotnie są unikatowe w skali światowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas użycie zabudowanej autolawety aluminiowej albo lawety plandekowej.

Jakie zagrożenia wiążą się z transportem aut zabytkowych?

Pojazdy zabytkowe to samochody o dużym znaczeniu dla historii motoryzacji, które nierzadko zachowały się w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy. Ponieważ składają się one z części oryginalnych, uszkodzenie ich elementów może być stratą, której nie da się naprawić, ponieważ nierzadko komponenty są pozyskiwane wyłącznie z zachowanych maszyn znajdujących się w gorszym stanie technicznym. Każde wgięcie albo choćby zarysowanie karoserii, stłuczenie szyby czy zabrudzenie poszczególnych części na ogół okaże się niezwykle kosztowne i kłopotliwe dla właściciela. Warto też pamiętać, że auta o wysokiej wartości mogą paść łupem złodziei, stąd często ich posiadacze wolą ukrywać fakt ich transportu.

Przed czym chroni zabudowana laweta?

Laweta z zabudową pozwala na całkowite zabezpieczenie wiezionego wozu przed czynnikami zewnętrznymi. Zamknięte elementy chronią przed opadami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym, a także uderzeniami zalegających nie raz na jezdni kamieni czy innych drobnych zanieczyszczeń. Są też osłoną przed zabrudzeniami, wiatrem oraz kontaktem z ptasimi odchodami i rozbijającymi się owadami.

Wróć