Jak zbudowana jest laweta kontenerowa?

Listopad 9, 2023

Profesjonalny transport pojazdów wymaga korzystania z odpowiedniego sprzętu pozwalającego na zapewnienie potrzebnego poziomu bezpieczeństwa nie tylko podczas załadunku i rozładunku, ale również w trakcie przewozu. Rozwiązaniem, które najlepiej sprawdzi się tam, gdzie wiezione auto wymaga dodatkowej ochrony, będzie laweta kontenerowa. Przekonajmy się, co wyróżnia tego rodzaju konstrukcje i sprawdźmy, kiedy warto z nich korzystać.

Czym jest laweta kontenerowa?

Laweta kontenerowa to rodzaj zabudowy, który łączy w sobie funkcjonalność klasycznej autolawety pozwalającej na łatwy przewóz pojazdów z dodatkową ochroną możliwą za sprawą zastosowanego dachu oraz ścian bocznych i otwieranej klapy tylnej. Takie rozwiązanie gwarantuje zabezpieczenie przewożonego samochodu przed wszystkimi czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, opadami oraz zanieczyszczeniami, a także eliminuje niebezpieczeństwo przypadkowego uderzenia wyrzuconym spod kół kamieniem. Zamykana zabudowa kontenerowa to także sposób na ukrycie wiezionego auta przed wzrokiem postronnych osób. W zależności od sytuacji możliwe są w przypadku takich konstrukcji różne rozwiązania techniczne, najczęściej jednak nadwozie powstaje w oparciu o szkielet ze sztywnych, lekkich i wytrzymałych kształtowników aluminiowych, a poszycie stanowią płyty z tworzywa sztucznego lub odpowiedniego kompozytu z włókna szklanego i żywicy, jeżeli chodzi o konieczność uzyskania złożonej geometrii.

Co warto wiedzieć o budowie i zastosowaniu lawet kontenerowych?

Z autolawet z zabudową kontenerową korzysta się z reguły przy przewozie pojazdów o znacznej wartości. W ten sposób transportuje się auta luksusowe, sportowe, a także wozy o wysokiej wartości historycznej lub sentymentalnej. Sprawdzą się w przypadku pojazdów przygotowywanych do startu w wyścigach czy wszelkiego rodzaju rajdach. Warto je wybrać również, jeżeli planuje się usługowe dostarczanie zakupionych pojazdów, ponieważ zabezpiecza to przed ich uszkodzeniem. Trzeba pamiętać, że zabudowa lawety korzystnie wpływa na jej estetykę i oferuje dodatkową przestrzeń do umieszczenia przekazu reklamowego.

Wróć