Jak zbudowana jest laweta dwupoziomowa?

Marzec 3, 2023

Przewóz pojazdów po drogach publicznych może być wykonywany tylko wówczas, gdy zostaną one właściwie zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczaniem się, a wiozące je auto będzie miało ładowność odpowiadającą ich masie. W wielu przypadkach, gdy niezbędne jest dostarczenie do miejsca przeznaczenia wielu samochodów, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wielu aut w jednym transporcie. Producenci autolawet wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, oferują lawety dwupoziomowe. Przekonajmy się, jaka jest ich charakterystyka i zastosowanie.

Co warto wiedzieć o lawetach dwupoziomowych?

Lawety dwupoziomowe pozwalają na załadowanie na jedno auto większej liczby pojazdów. W swej najprostszej wersji są one wyposażane w dodatkową platformę, na której można ustawić samochód, a następnie korzystając z systemu siłowników hydraulicznych unieść całość do góry. Zależnie od konstrukcji może ona zostać ustawiona piętrowo, wówczas kolejne auto wprowadzane na lawetę znajdzie się pod spodem, albo pod kątem. W takiej sytuacji wozy są ustawiane jeden za drugim. W przypadku, gdy w grę wchodzi przewóz większej liczby samochodów, używane są ciężarówki wyposażone w klasyczne dwupoziomowe zabudowy z górnym pomostem, a nierzadko również dwupoziomową przyczepą.

Co daje korzystanie z lawet dwupoziomowych?

Laweta dwupoziomowa oznacza dużą oszczędność paliwa, ponieważ przy jednym przejeździe można dostarczyć znacznie większą liczbę pojazdów. Plusem będzie także fakt, że rozwiązanie to pozwala na klasyczny załadunek oraz rozładunek i nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu ani specjalnych ramp. Cały proces jest więc tańszy i szybszy. Z lawet dwupoziomowych korzystają zarówno firmy transportowe oraz dealerzy, jak i warsztaty czy właściciele aut biorących udział w wyścigach i rajdach.

Wróć