Kto i w jakich okolicznościach może holować lawetę?

Styczeń 10, 2022

Holowanie lawety to czynność, która wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także odpowiednich uprawnień. Nie w każdym przypadku wystarczy do tego prawo jazdy kategorii B. Głównym kryterium jest w tym przypadku całkowita masa lawety oraz holowanego pojazdu. W przygotowanym artykule omówimy szczegółowo, kto i w jakich okolicznościach może bezpiecznie holować lawetę.

Laweta to rodzaj przyczepy, która jest ciągnięta przez przystosowany do tego celu pojazd. W odróżnieniu od autolawety laweta nie jest integralną częścią samochodu. Mocuje się ją do pojazdu za pomocą haka holowniczego. Oprócz modelu uniwersalnego laweta może mieć także formę przyczepy dwuosiowej z kołami umieszczonymi po bokach lub pod podłogą. Rodzaj uprawnień potrzebnych do transportu lawety jest uzależniony od sumy mas pojazdu ciągnącego i holowanej przyczepy, a także od wagi samej lawety.

Uprawnienia potrzebne do holowania lawety

W niektórych przypadkach holowanie lawety wymaga jedynie prawa jazdy kategorii B. W pozostałych konieczne jest zdobycie uprawnień kategorii B+E lub B96. Jednocześnie należy pamiętać o istotnej kwestii. Jeśli naczepa jest wyposażona w hamulec najazdowy, to waga ciągnącego ją pojazdu powinna być większa o 33% od całkowitej masy przyczepy z ładunkiem.

Kierowca z uprawnieniami kategorii B może prowadzić samochód z przyczepą w przypadku, gdy:

  • łączna waga pojazdu i lawety nie przekracza 3,5 tony,
  • waga lawety z ładunkiem jest mniejsza niż 750 kilogramów, a masa samochodu nie przekracza 3,5 tony.

Nieco inne możliwości daje prawo jazdy kategorii B96. Uprawnia ono do prowadzenia zestawu pojazdów, których łączna masa nie przekracza 4250 kilogramów. W tym przypadku laweta wraz z ładunkiem może ważyć więcej niż 750 kilogramów. Jednocześnie obowiązuje zasada, że waga samochodu musi być większa o przynajmniej 33% od masy lawety z ładunkiem.

Najmniej ograniczeń dotyczy kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy kategorii B+E. W tym przypadku waga całego zestawu nie może przekroczyć 8 ton. Masa przyczepy nie może być większa niż 3,5 tony. Jeśli przyczepa jest wyposażona tylko w hamulec najazdowy, to jej masa nie może przekroczyć 2630 kilogramów. Ciekawostką jest fakt, że kategoria B+E uprawnia także do prowadzenia ciągników rolniczych oraz ciągników z przyczepą.

Laweta kryta to bardzo popularny środek transportu wykorzystywany podczas sprowadzania pojazdów z zagranicy lub do transportu drogich aut. Jej holowanie wymaga nie tylko odpowiednich uprawnień, ale także wiedzy dotyczącej masy pojazdu, masy samej lawety oraz przewożonego ładunku. To pozwala zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, a przy tym uniknąć przykrych konsekwencji w postaci mandatu. Tym bardziej że od 1 stycznia 2022 roku jazda bez stosownych uprawnień może skończyć się nałożeniem grzywny sięgającej nawet 30 tysięcy złotych.

Wróć