Jakie przepisy obowiązują podczas międzynarodowego holowania lawetą?

Grudzień 23, 2022

Przewóz pojazdów, które z powodu swego stanu technicznego nie mogą poruszać się po drogach samodzielnie albo takich, które z różnych innych względów – np. z uwagi na ryzyko uszkodzenia – nie powinny być wykorzystywane w ruchu ulicznym, najlepiej organizować, używając do tego celu odpowiedniego autotransportera. Zasady, na jakich będzie się to odbywało na terenie państw należących do Unii Europejskiej, są różne w zależności od tego, czy przewóz jest wykonywany na własne potrzeby, czy będzie realizowany w ramach działalności gospodarczej. Przekonajmy się, jak wygląda to w praktyce.

Przewóz lawetą na potrzeby własne

Z punktu widzenia obowiązujących przepisów przewóz samochodów z wykorzystaniem autolawety należy traktować tak samo, jak w przypadku każdego innego ładunku. Pojazd umieszczony na platformie powinien być unieruchomiony w sposób gwarantujący, że nie przemieści się samodzielnie. Nie może też wystawać poza obrys autotransportera w większym stopniu, niż dopuszczają to przepisy ruchu drogowego, ani zasłaniać świateł czy tablic. W przypadku transportu wykonywanego na własne potrzeby kierowca lawety powinien móc udowodnić, że ma tytuł prawny do dysponowania wiezionym autem.

Przewóz lawetą w ramach usług transportowych

Jeżeli przewóz odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma, która go realizuje, powinna mieć wszystkie dokumenty niezbędne przy transporcie międzynarodowym na obszarze państw UE. W grę wchodzi tu licencja wewnątrzwspólnotowa konieczna już w przypadku pojazdów o DMC powyżej 2,5 tony. Wymaga to zarówno posiadania stosownego zabezpieczenia (dla aut o DMC między 2,5 a 3,5 tony będzie to obecnie 1800 euro na pierwszy pojazd i 900 euro na kolejny), jak i certyfikatu kompetencji zawodowych dla osoby zarządzającej.

Wróć