Jakie należy mieć uprawnienia do holowania aut?

Listopad 16, 2021

Holowanie pojazdów na lawecie lub autolawecie wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień. Nie w każdym przypadku będą one takie same. Laweta i autolaweta to konstrukcje, które różnią się od siebie w zasadniczy sposób. Ich prowadzenie wymaga nieco innych kompetencji potwierdzonych stosownymi uprawnieniami. W obrębie każdego z wymienionych typów możemy wyróżnić różne warianty. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Obie konstrukcje spełniają funkcję transportową. Autolaweta to pojazd wyposażony w platformę, która umożliwia bezpieczny załadunek i przewóz aut. Tego typu konstrukcja jest najczęściej wykorzystywana przez firmy świadczące usługi pomocy drogowej. Dużym atutem autolawety są nieduże gabaryty. Dodatkowo załadowany pojazd nie zwiększa jej bryły. To sprawia, że autolaweta jest relatywnie łatwa w manewrowaniu, co usprawnia przemieszczenie się pojazdem w ruchu miejskim. Omawiane konstrukcje mogą różnić się między sobą następującymi elementami:

  • marka podwozia,
  • ilość poziomów,
  • wyposażenie pojazdu,
  • funkcjonalność.

Doskonałym przykładem tego zróżnicowania jest laweta kontenerowa, która umożliwia bezpieczny transport samochodów o dużej wartości.

Laweta nie jest integralną częścią pojazdu. Najczęściej ma formę przyczepy zamocowanej do ciągnącego ją pojazdu przy użyciu haka holowniczego. Laweta może występować w wersji dwuosiowej, z kołami umieszczonymi po bokach lub pod podłogą, oraz jako niskopodwoziowa laweta uchylna.

Uprawnienia potrzebne do holowania aut na lawecie i autolawecie

Do prowadzenia lawety i autolawety potrzebne są odmienne uprawnienia. Głównym kryterium jest w tym przypadku skład zestawu oraz jego masa całkowita:

  • Dla zespołu pojazdów złożonego z auta kategorii B oraz przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) poniżej 3,5 tony wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.
  • Dla zespołu pojazdów złożonego z samochodu o dopuszczanej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz przyczepy potrzebne jest prawo jazdy kategorii C+E.
  • Dla zespołu pojazdów składającego się z samochodu kategorii C1 (o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 7,5 tony) wymagane jest prawo jazdy kategorii C1+E.

W przypadku autolawety wygląda to następująco:

  • Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) poniżej 3,5 tony wymagane jest prawo jazdy kategorii B.
  • Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony konieczne jest prawo jazdy kategorii C.
  • Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (nieprzekraczającej 7,5 tony) niezbędne jest prawo jazdy kategorii C1.

Jazda pojazdem mechanicznym bez odpowiednich uprawnień może być brzemienna w skutkach. Szczególnie po zmianach, które weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez odpowiednich uprawnień grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny nie niższej niż 1500 złotych. Warto dodać, że maksymalny wymiar kary może wynieść nawet 30 000 złotych. W warunkach recydywy, czyli ponownego popełnienia tego samego wykroczenia, kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wróć