Jaki model autolawety sprawdzi się na długich trasach?

Lipiec 12, 2022

Przewożenie pojazdów z miejsca na miejsce jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku wszystkich maszyn, które nie mogą przemieszczać się na własnych kołach lub z różnych względów jest to niewskazane. Stosując odpowiedni autotransporter, można łatwo dostarczać na tor lub trasę rajdu samochody, które nie są dopuszczone do ruchu. Jest to także metoda na transport pojazdów o dużej wartości, które podczas jazdy mogłyby ulec uszkodzeniu np. nisko zawieszonych aut sportowych czy samochodów historycznych i zabytkowych. Przy wyborze właściwej autolawety, dobrze będzie jednak brać pod uwagę długość pokonywanej trasy. Przekonajmy się, z jakich rozwiązań warto korzystać na dłuższych trasach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autolawety na długie trasy?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego autotransportera, warto dobrze przemyśleć, jakie kwestie będą najważniejsze w czasie transportu. Jeżeli chodzi o sprawy związane z ekonomiką, to najwięcej zależy tu od pojazdu, który stanowi bazę do budowy autolawety. Pod tym względem bezkonkurencyjne będą auta, które są wyposażone w silniki o niskim zapotrzebowaniu na paliwo, a także cechujące się możliwością „wykręcenia” długiego przebiegu. Przy intensywnych podróżach i napiętym harmonogramie znaczenie będą miały również wydłużone okresy między przeglądami. Dla kierowcy kluczowa okaże się z kolei ergonomiczna kabina, która będzie prawidłowo wyciszona.

Jaki rodzaj zabudowy sprawdzi się najlepiej w dłuższych trasach?

Podstawowe parametry platformy ładunkowej są uzależnione od potrzeb przewozowych – ilości pojazdów i ich wymiarów. Przy pokonywaniu dłuższych tras szczególne znaczenie może jednak mieć możliwość ochronienia wiezionej maszyny przed wpływem czynników zewnętrznych. W takich sytuacjach sprawdzą się zabudowy zamknięte. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie zabudowy kontenerowej, w której pojazd nie będzie narażony na deszcz, uderzenia kamieni wypadających spod kół innych aut, a także zabrudzenia. Tam, gdzie liczy się większa elastyczność, lepsza może okazać się demontowalna plandeka. Rozwiązania oferowane przez specjalistyczne firmy wiążą się z użyciem lekkich materiałów – kompozytów i aluminium, nie wpływają więc znacząco na zmniejszenie DMC pojazdu.

Wróć