Jak prawidłowo mocować auta na lawecie?

Luty 28, 2022

Transport pojazdu na lawecie to operacja, która wymaga przestrzegania ściśle określonych zasad. Dotyczą one zarówno wciągania pojazdu na lawetę, jak i zamocowania go na czas przejazdu do punktu docelowego. Każda z czynności wymaga skupienia i precyzji działania. Najmniejszy błąd może skutkować przypadkowym uszkodzeniem pojazdu, co jest szczególnie dotkliwe w przypadku aut o dużej wartości.

Podczas wjeżdżania lub wciągania samochodu na lawetę trzeba zwrócić uwagę na kilka newralgicznych elementów, a mianowicie:

  • zabezpieczenie miejsca załadunku,
  • przygotowanie dodatkowych najazdów
  • sposób wjeżdżania na lawetę,
  • odpowiednie oświetlenie.

Miejsce załadunku pojazdu powinno być odpowiednio zabezpieczone. Laweta musi mieć włączone światło ostrzegawcze oraz awaryjne. Oświetlenie awaryjne należy włączyć również w pojeździe ładowanym na lawetę. Kierowca ma obowiązek założenia kamizelki odblaskowej. Na lawetę należy wjeżdżać osią pojazdu, nad którą znajduje się silnik. Dla ułatwienia załadunku auta najlepiej zastosować dodatkowe najazdy, które zmniejszą kąt wciągania. Takie udogodnienie ma niemal każda autolaweta do transportu niskich aut oraz samochodów  z uszkodzonym zawieszeniem. Podczas pracy w warunkach nocnych pojazdy powinny być dobrze oświetlone. Bezcenna jest także pomoc drugiej osoby szczególnie podczas załadunku. Dodatkowo warto skorzystać ze specjalnego lustra panoramicznego, które pozwala kontrolować newralgiczne miejsca i umieścić pojazd na lawecie w optymalnej pozycji. W przypadku bocznego wciągania auta na lawetę najlepiej  wykorzystać rolkę zwrotną, która ułatwi bezpieczny załadunek pojazdu.

Prawidłowe mocowanie auta na lawecie

Po wciągnięciu pojazdu na lawetę należy prawidłowo zabezpieczyć ładunek. Jeszcze przed zamocowaniem auta warto zaznaczyć miejsca, w których mają znaleźć się przednie i tylne koła. Przy wyborze pasów mocujących należy zwrócić uwagę na ich parametry. Trzeba wziąć pod uwagę masę ładunku, szerokość koła, konstrukcję lawety oraz zasady obowiązujące w danym kraju. Przepisy w Niemczech wymuszają stosowanie trzypunktowych pasów wyposażonych w rękaw ochronny.

Przed zamocowaniem warto sprawdzić pasy transportowe pod kątem ewentualnych uszkodzeń i przetarć, które mogą zwiększać ryzyko zerwania w czasie jazdy. Pasy powinny być założone na przynajmniej trzy koła pojazdu. Po zamocowaniu kierowca musi sprawdzić, czy wszystkie klamry zostały prawidłowo zamknięte. To chroni przed poluzowaniem pasa w trakcie transportu. Oś transportowanego pojazdu powinna znajdować się jak najbliżej przedniej części lawety. Przyjmuje się, że 10% rzeczywistej wagi lawety wraz z ładunkiem powinno spoczywać na haku. Podczas transportu warto wykorzystać specjalne belki, które służą do zablokowania przednich i tylnych kół przewożonego pojazdu.

Dużą czujność należy także zachować przy rozładunku auta  w miejscu docelowym. Ważne jest nie tylko usuniecie pasów zabezpieczających, ale także odpowiednie tempo opuszczania samochodu. To pozwala zachować pełną kontrolę nad rozładunkiem i reagować w momencie zagrożenia.

Wróć