Jak działają lawety z HDS?

Grudzień 22, 2022

Przewożenie pojazdów, które z różnych przyczyn nie mogą przemieszczać się samodzielnie, wymaga skorzystania z odpowiedniego sprzętu pozwalającego na ich bezpieczne unieruchomienie i dostarczenie do miejsca przeznaczenia. Dla właścicieli samochodów zabytkowych, aut, które uległy uszkodzeniu, są naprawiane albo ich stan techniczny nie umożliwia zgodnej z przepisami jazdy, a także w przypadku wozów sportowych lub mających wysoką wartość kolekcjonerską najlepszym rozwiązaniem będzie użycie odpowiedniego autotransportera. Wśród maszyn przystosowanych do transportu pojazdów spotyka się nie tylko takie, które są wyposażone w platformę oraz klasyczną wciągarkę, ale też dysponujące HDS-em. Przekonajmy się, kiedy mogą się one okazać użyteczne.

Czym jest HDS?

HDS to skrót od hydraulicznego dźwigu samochodowego. Tą nazwą, określane są żurawie montowane na pojazdach ciężarowych lub dostawczych, które mogą podnosić ładunki, a tym samym służyć do rozładunku lub załadunku. Urządzenia tego typu składają się z mocowania złączonego z ramą, kolumny umożliwiającej obrót, a tym samym przemieszczanie unoszonych ciężarów, a także wahadłowo-przegubowe, a w niektórych konstrukcjach teleskopowe ramię, które gwarantuje uzyskanie potrzebnego wysięgu oraz wysokości podnoszenia. Do obsługi żurawia używany jest układ hydrauliczny, którego pompa jest napędzana silnikiem samochodu.

Dlaczego HDS może być przydatnym wyposażeniem autolawety?

Klasycznym sposobem umieszczania pojazdu, który ma być przewożony autolawetą na jej platformie transportowej, jest skorzystanie z rozkładanych najazdów oraz wciągarki. W sytuacji, gdy auto ma poważnie uszkodzony układ jezdny, często jest to trudne lub niemożliwe. Użycie żurawia HDS rozwiązuje jednak ten problem. HDS ułatwi też wydobycie auta z rowu.

Wróć