Dlaczego lepiej wynająć lawetę niż holować samemu?

Lipiec 20, 2021

Większość ludzi w różnych aspektach życia stara się radzić sobie samodzielnie. Wykonując drobną naprawę w domu, można zaoszczędzić na usługach fachowca. Podobnie jest w przypadku awarii samochodu na trasie. Wiele osób w pierwszej kolejności rozważa wykonanie telefonu do przyjaciela z prośbą o pomoc w holowaniu. Uważamy, że nie w każdym przypadku jest to dobre rozwiązanie.

Wynajmując autolawetę, stawiacie na pomoc profesjonalistów. Firmy oferujące transport pojazdów dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale także wiedzą i doświadczeniem. Przewóz pojazdów lawetą to gwarancja:

  • możliwości transportu każdego rodzaju samochodu,
  • krótkiego czasu realizacji zlecenia,
  • wysokiego poziomu bezpieczeństwa transportowanego pojazdu.

Bardzo często autolaweta to rozwiązanie, które warto wybrać dla własnej wygody. Z praktycznego punktu widzenia dużo łatwiej jest wykonać jeden telefon niż szukać po omacku kogoś z rodziny lub znajomych, kto ma czas i możliwości pomocy w holowaniu. 

Jeśli w grę wchodzi transport samochodu na krótkim dystansie, to holowanie może być dobrym rozwiązaniem. Wszystko jednak zależy od parametrów auta wymagającego pomocy. Ciężki SUV wymaga użycia pojazdu holującego o jeszcze wyższej mocy. W przeciwnym razie nie będzie on w stanie ruszyć z miejsca z tak dużym obciążeniem.

Kiedy nie należy holować samochodu?

Nie w każdym przypadku kierowca uszkodzonego auta ma wybór pomiędzy holowaniem a zamówieniem lawety. Jakie sytuacje mamy na myśli? Transport na autolawecie jest konieczny w przypadku:

  • Samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Gdy uszkodzony jest silnik samochodu, nie działa pompa oleju. Odpowiada ona za smarowanie automatycznej skrzyni biegów. W takiej sytuacji podczas holowania przy prędkości powyżej 40 km/h bardzo łatwo możecie doprowadzić do jej zatarcia. Naprawa lub wymiana skrzyni to wydatek sięgający nawet 10 tysięcy złotych.
  • Aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym.
  • Samochodów z niesprawnym układem hamulcowym i kierowniczym.
  • Pojazdów wyposażonych w zawieszenie hydropneumatyczne i pneumatyczne, w których nastąpiła awaria silnika. Przy niedziałającym silniku zawieszenie samochodu opada, uniemożliwiając bezpieczne holowanie. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku rozszczelnienia wyżej wymienionych układów.
  • Aut ze stałym napędem na cztery koła. W teorii można holować auta 4x4, w których jest możliwość odłączenia napędu na jedną oś.

Zgodnie z przepisami prawa nie można holować samochodu na autostradzie. Laweta jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku aut o dużej wartości. Podczas ich holowania może dojść do drobnych uszkodzeń blacharsko-lakierniczych, które znacząco obniżają wartość pojazdu. W takiej sytuacji należy zamówić autotransporter kryty. Stanowi on optymalną ochronę przed drobinkami piasku wydostającymi się spod kół oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na trasie.

Holowanie samochodu nie w każdym przypadku jest bezpiecznym i szybkim sposobem przetransportowania go do domu lub warsztatu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów i wynajęcie autolawety. Być może koszt takiej operacji jest wyższy, ale z drugiej strony nie wymaga ona zaangażowania właściciela uszkodzonego auta i daje gwarancję bezpiecznego transportu we wskazane miejsce.

Wróć