Czym są bazy pod autolawety?

Maj 5, 2021

Baza pod autolawetę to model auta, który będzie stanowił podstawę pod platformę do transportu pojazdów. Wybór odpowiedniego samochodu ma kluczowe znaczenie dla ładowności lawety oraz kosztów eksploatacji. To w prosty sposób przekłada się na koszty działalności firmy i wypracowany zysk. W pierwszej kolejności wyjaśnimy Wam, jakimi cechami powinien charakteryzować się samochód, który będzie stanowił bazę pod autolawetę.

Wybierając konkretny model auta, zwróćcie uwagę na:

  • Prostotę montażu platformy
  • Moc i żywotność silnika
  • Masę pojazdu
  • Parametry spalania

Prostota montażu platformy przekłada się na czasochłonność i sumaryczny koszt przygotowania auta do eksploatacji. Moc silnika wpływa na efektywność transportu. Mocniejsza jednostka napędowa pozwala na wydajny przewóz nawet w przypadku maksymalnego obciążenia lawety. Od masy całkowitej auta zależy to, jak duży ładunek będziecie mogli zabrać. Im większa różnica pomiędzy dopuszczalną masą całkowitą (DMC) a masą własną, tym lepiej. Parametry spalania przekładają się na efektywność ekonomiczną. Im niższe koszty eksploatacji, tym większy zarobek dla Waszej firmy. Analiza tych wszystkich parametrów może być czasochłonna. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie modeli pojazdów, które sprawdzą się jako baza pod autolawetę.

Jaki model wybrać jako bazę pod autolawetę?

Według nas najlepszym wyborem jako baza pod autolawetę są następujące modele:

  • Mercedes Sprinter
  • Fiat Ducato
  • Opel Movano
  • Iveco Daily

Mercedes Sprinter oferuje przede wszystkim kompatybilność z wieloma typami ramp najazdowych. Do jego największych zalet należy bardzo dobre wyposażenie. Użytkownicy tych aut doceniają przede wszystkim duży wybór wersji silnikowych, których pojemność waha się pomiędzy 2,1 a 3,5 litra. Dużą popularnością cieszy się szczególnie wersja 3,0 o mocy 190 KM. Najmocniejsza jednostka napędowa ma moc 250 KM. Powinniście jednak wziąć pod uwagę, że wraz ze wzrostem mocy rośnie także średnie spalanie. Warto zatem poszukać kompromisu pomiędzy osiągami auta a kosztami eksploatacji.

Fiat Ducato to od lat idealne połączenie wysokiej jakości oraz konkurencyjnej ceny. W tym aspekcie propozycja włoskiego giganta motoryzacyjnego zostawia w tyle całą konkurencję. Fiat Ducato gwarantuje bardzo dobrą ładowność i kompatybilność z większością systemów najazdowych. Jeśli chodzi o silniki, to szczególnie godne polecenia są jednostki napędowe o pojemności 2,3 i 3,0 litra. Wersje z turbodoładowaniem osiągają moc na poziomie 170 KM. Cechą charakterystyczna tych silników jest wytrzymałość i ekonomika. Nieco wyższe koszty zakupu powinna zrekompensować żywotność jednostek napędowych, na których przebiegi rzędu 500 tysięcy kilometrów nie robią większego wrażenia. Identyczne silniki znajdziecie w Iveco Daily, które także znalazło się na naszej liście. Dzięki doskonałym parametrom technicznym Fiat Ducato sprawdzi się jako autolaweta do transportu drogich aut.

Opel Movano jest dosyć częstym wyborem ze względu na trwały i ekonomiczny silnik. Szczególnie polecamy wersję L3H1 wyposażoną w przedni napęd. Producent oferuje doposażenie tej wersji w zdalnie sterowane zawieszenie pneumatyczne. To pozwala na regulację wysokości nadwozia o 12 centymetrów w dół i 7 centymetrów w górę. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku załadunku aut z niskim zawieszeniem.

Ostatnie na naszej liście jest Iveco Daily. O silnikach wspomnieliśmy już wcześniej przy okazji Fiata Ducato. W Iveco pracują te same jednostki napędowe. Użytkownicy doceniają ten model ze względu na uniwersalność oraz wysoką dopuszczalną masę całkowitą na haku wynoszącą maksymalnie 3,5 tony.

Wybór bazy pod autolawetę jest jedną z kluczowych decyzji, do której powinniście dobrze się przygotować. Liczymy, że nasze zestawienie pomoże Wam zawęzić krąg poszukiwać do sprawdzonych modeli, na których z pewnością się nie zawiedziecie.

Wróć