Czym różni się laweta od autolawety?

Maj 24, 2022

Przewóz pojazdu, który nie może poruszać się „o własnych siłach” po drodze publicznej lub takiego, którego samodzielna jazda nie jest wskazana np. z uwagi na wysoką wartość czy ryzyko uszkodzenia, wiąże się z koniecznością skorzystania z odpowiedniego urządzenia transportowego. Rozwiązaniem, które okazuje się w takich przypadkach niezastąpione, jest właściwie dobrany autotransporter nazywany także autolawetą lub lawetą, określany niekiedy również jako platforma. Choć zdarza się, że „autolaweta” i „laweta” są w języku potocznym stosowane zamiennie, to warto pamiętać, że znacznie się one od siebie różnią.

Czym jest autolaweta?

Autolaweta to specjalistyczna platforma przystosowana konstrukcyjnie do przewozu pojazdów – samochodów osobowych lub dostawczych, ale także quadów i motocykli, która została zamontowana na aucie dostawczym albo ciężarowym. Znajduje się na niej specjalnie wyprofilowana metalowa powierzchnia, przeznaczona do ustawienia pojazdu. Jest ona wyposażona w uchwyty pozwalające na mocowanie pojazdu za pomocą pasów transportowych oraz blokad mechanicznych unieruchamiających koła. W jej tylnej części umieszcza się najazdy, których końce opiera się na podłożu, dając możliwość wprowadzenia auta przy użyciu napędzanej silnikiem elektrycznym wciągarki. W wielu przypadkach autolaweta jest wyposażona w układ hydrauliczny, który unosi nieco przód platformy, jednocześnie obniżając jej koniec, dzięki czemu zmniejsza się kąt rampowy, jaki musi pokonać pojazd, czyli rodzaj powstającego „garbu” tworzonego przez podłoże, najazdy i powierzchnię platformy.

Co wyróżnia lawetę?

Funkcja lawety jest zbliżona do tej, jaką pełni autolaweta. Podstawową różnicą jest jednak fakt, że jest ona holowana przez inny pojazd. Przyczepy tego rodzaju mogą mieć zbliżoną funkcjonalność – bardziej zaawansowane modele mają również możliwość pochylania platformy, mogą być też wyposażone we własne wciągarki. Producenci oferują do nich wiele elementów dodatkowych m.in. specjalne plandeki, a nawet zabudowy kontenerowe. Zaletą przyczep jest to, iż można z nich korzystać w zestawieniu z dowolnym pojazdem, o ile ma on niezbędny uciąg. Mogą też być przystosowane do przewozu cięższych maszyn niż te, jakie można umieścić na autolawecie z uwagi na ograniczone DMC auta dostawczego.

Wróć